Aktualita

14.
4.

Všechny tyto děti mají smutný úděl.

Pocházejí z velmi chudých rodin. Přišly o jednoho nebo o oba rodiče.

Na druhé straně… v jejich původních rodinách je většina příbuzných negramotných. I tyto děti by tedy byly s velkou pravděpodobností negramotné, kdyby jejich rodiče zůstali naživu. V dospělosti by je nic hezkého nečekalo a negramotnost by nejspíš předaly i nadcházející generaci. Přestože v Indii je základní škola povinná, třídy škol pro chudé děti jsou prázdné. Děti totiž musí rodičům pomáhat s obživou. Pracovat na poli, starat se o sourozence, žebrat.

Tyto děti čeká mnohem lepší budoucnost díky sirotčinci, jehož součástí je škola založená Šrí Brahmamem. U nás už dávno nestačí jen triviální psaní, čtení a počítání, ale v Indii je to pro mnohé jediný způsob, jak v dospělosti žít důstojněji a případně získat možnost i vyššího vzdělání. Tento základ je nyní pro děti ze sirotčince širší a pevnější, díky drobným sponzorům-dárcům z České republiky. Dokonce se podařilo nastřádat na vlastivědné výlety, pořádané v rámci výuky. Děti žasly, když spatřily starodávné stavby, které postavili jejich prapředkové. Navštívily takové části vlastní země, které by jinak nepoznaly, a jejich rodiče o nich určitě netušili vůbec nic. Na cestě prožily v praxi výuku zeměpisu, dějepisu, přírodovědy a postoupily i v oblasti sociální.

Ono je totiž pro ně samotné hodně důležité si uvědomit, kam patří. Pokud tyto děti zjistí, že patří mezi lidi, kteří hodně dokázali, jsou pak silnější, šťastnější a schopní udělat i něco pro druhé. Mají energii, touhu a sen také něco dokázat. A za to bychom Vám, kteří spolu s námi těmto indickým dětem pomáháte, chtěli z celého srdce poděkovat. Děkujeme Vám!